Manage and streamline operations across multiple locations, sales channels, and employees to has improve efficiency and your bottom line.

Provozní trasy

CVRPSCD (Capacitated Vehicle Routing Problem with Stochastic Customer Demand) řeší situaci, kdy není jisté, zda zákazníci budou potřebovat obsluhu. To znamená, že trasu je nutné plánovat s ohledem na pravděpodobnost, že určitý zákazník bude aktivní. Tento problém je běžný v dodávkových a svozových službách, kde objednávky přicházejí náhodně.

Tato varianta rozlišuje dvě úrovně plánování tras: strategické a provozní. V první fázi se připraví obecné, opakovaně využívané trasy – tzv. strategické trasy, i když ještě není přesně známo, kde se zákazníci objeví. Krátce před samotnou distribucí se však přesné informace o zákaznících zpřesní, a je možné přizpůsobit provozní trasy, které vycházejí ze strategických. Jediným pevným omezením je to, že se vozidla musí vrátit do depa včas.

Zajímavost

  • Dvě úrovně plánování: Strategické trasy fungují jako šablony, provozní trasy se od nich jemně odchylují podle aktuální situace.
  • Vyvažování mezi stabilitou a flexibilitou: Cílem je minimalizovat každodenní změny, ale zároveň se umět přizpůsobit.
  • Zvýšení spolehlivosti: Díky pravidelným trasám mohou zákazníci a řidiči lépe předvídat průběh rozvozu.

Praktické využití

  • Sběr a rozvoz v městské logistice, kde se zákazníci často opakují, ale ne vždy jsou aktivní každý den.
  • Distribuce zboží do menších prodejen, kde je pravidelnost výhodná, ale poptávka se mění.
  • Svoz recyklovatelných materiálů, kde se vytvářejí ustálené trasy, ale množství a místa svozu mohou lehce kolísat.

Varianta provozních tras přináší praktický kompromis mezi stabilním plánováním a pružnou reakcí na aktuální požadavky. Díky kombinaci strategických a provozních tras je možné dosahovat efektivity, předvídatelnosti i určité flexibility. Tento přístup je velmi vhodný pro opakované distribuční úkoly, které se ale liší v drobných detailech den ode dne.

Zdroj:
[1] Fleury, G., Lacomme, P., & Prins, C. (2004). Evolutionary algorithms for stochastic arc routing problems. In Workshops on Applications of Evolutionary Computation (pp. 501-512). Springer, Berlin, Heidelberg.
[2] Fleury, G., Lacomme, P., Prins, C., & Ramdane-Chérif, W. (2005). Improving robustness of solutions to arc routing problems. Journal of the operational research society56(5).